Nyheter
- Köttindustrin under lupp i ny rapport från forskningsrådet Formas
2008-01-30
Dagens massproduktion av kött är en ohållbar modell. Det konstaterar Ulf Jonsson, professor i ekonomisk historia vid Stockholms universitet, i den nya rapporten "Konsumera mera – dyrköpt lycka" från Forskningsrådet för miljö, areella näringar och samhällsbyggande, Formas.
Utgångspunkten för rapporten, där flera namnkunniga svenska forskare medverkar, är att konsumtionen ökat kraftigt de senaste hundra åren, utan att vi för den sakens skull blivit lyckligare som människor. Ur olika perspektiv tar sig de medverkande forskarna an masskonsumtionen som fenomen.
Ulf Jonsson arbetar till vardags bland annat med att studera sojakedjan i det globala livsmedelssystemet, och leder ett projekt om mejerinäringens globalisering. I hans artikel i Formas-rapporten sätter han stort fokus på de miljöproblem som det sojabaserade kraftfodret för med sig, såväl i form av intensiva, konstgödselberoende odlingar som i form av avskogning och klimatpåverkande globala transporter. Samtidigt konstaterar han att den storskaliga animalieproduktionen är problematisk ur miljösynpunkt oavsett vilken typ av kraftfoder som används, något som annars ofta tenderar att glömmas bort i den svenska debatten.
Ulf Jonsson skriver att vi i västvärlden kan minska vår köttproduktion utan att äventyra vår hälsa. Han poängterar också att vi i vår del av världen fortfarande äter mycket mer kött per person än vad som är fallet i länder som Kina och Indien, även om det är i de delarna av världen som köttkonsumtionen mest markant skjutit i höjden de senaste åren.
Toivo Jokkala
Tillbaka
|