Nyheter - Ett Småland regnskog försvinner varje år pga köttkonsumtionen
05-05-19 Datum

En yta regnskog motsvarande Småland, 26 000 kvadratkilometer, skövlas varje år i Brasilien. Den främsta orsaken idag är den snabba framväxten av boskapsuppfödning på skövlad skogsmark i Amazonas. Det konstaterade P1:s Studio ett idag och refererade till ny statistik från den brasilianska regeringen. Från att ha gått ned något de senaste åren har skövlingen av regnskogen återigen tagit fart. Uppfödning av nötkreatur är en av de främsta orsakerna.

– En av de stora drivkrafterna bakom skövlingen är importen av brasilianskt nötkött. Det finns mer pengar i boskapsdiften än att bedriva skogsbruk i Amazonas, sa Allan Carlsson, tropikskogsansvarig på Världsnaturfonden.

Carlsson konstaterade att även sojaproduktion, där den största delen går till foder är ett stort problem och hotar regnskogen i Brasilien.

Jens Holm
holmjens@hotmail.com

Världsnaturfonden har tagit fram information om skövlingen av regnskogen, import av fodersoja, nötkött och annat. Se mer på:
http://www.wwf.se/go.wiz?doc=avtryck

Tillbaka